Hydraulik, czyli superbohater na dzisiejsze czasy

Hydraulik!? O co to całe zamieszanie?

Nasz zawód jest wyjątkowy. Już sama jego nazwa dowodzi jego różnorodności i bogactwa znaczeń.

Oficjalna nazwa, zgodna z klasyfikacją nazw zawodów i specjalności to monter sieci i instalacji sanitarnych. Tak też nazywa się kierunek nauczania w szkole branżowej I stopnia.

Najczęściej, przez większość społeczeństwa nazywani jesteśmy hydraulikami. Sami natomiast, we własnym zawodowym gronie nazywamy siebie instalatorami.

Hydraulik, monter, instalator określają więc ten sam zawód i można je używać zamiennie.

Czym zajmuje się instalator?

Instalator należy do grupy zawodów budowlanych. Ponieważ w obrębie naszego zawodu wyróżnić można kilka specjalizacji, do każdej z nich przypisane są inne zadania i obowiązki zawodowe. Mówimy zatem o:

– instalatorze systemów grzewczych i sanitarnych

– instalatorze odnawialnych źródeł energii

– instalatorze wentylacji i klimatyzacji

– serwisancie urządzeń

Zachęcamy do pobrania z naszej strony PRZEWODNIKA PO ZAWODZIE, w którym przygotowaliśmy najważniejsze informacje o branży instalacyjnej.

Niezależnie na którą specjalizację się zdecydujesz, codziennością instalatora jest obcowanie z najnowszymi technologiami będącymi podstawą funkcjonowania systemów ogrzewania, wytwarzania energii czy dostarczania ciepłej wody.

Profesjonalista wykorzystuje także w swej pracy wiele specjalistycznych narzędzi, programów i aplikacji.

Ogromnym atutem profesji montera jest możliwość nieograniczonego wręcz podnoszenia swoich kwalifikacji i poszerzania swojej wiedzy. W dużej mierze jest to wynikiem rozwoju branży, która tworzy coraz nowsze technologie i rozwiązania. Jednak instalator nigdy nie zostaje sam! Może liczyć na producentów, którzy organizują ciekawe i merytoryczne szkolenia. To znacznie ułatwia pracę.

W kampanii wykorzystano zdjęcia i wizerunek Firmy „Twój Instalator”/ www.twojinstalatorszczecin.pl

Kto nadaje się na instalatora?

O wykonywaniu zawodu instalatora powinny pomyśleć osoby zainteresowane posiadaniem konkretnego fachu.

Z pewnością przyda się umiejętność logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Hydraulik powinien umieć przewidzieć skutki swoich działań i zawsze planować swoje czynności. To praca dla osób rozważnych, które potrafią działać zgodnie z procedurami i zgodnie z harmonogramem.

Przyszły instalator powinien też odznaczać się kreatywnością. Wszechstronność zawodu i wynikających z tego wyzwań niezbędnym czyni nieszablonowe myślenie. Niejeden raz z pewnością przyjdzie tobie szukać rozwiązania, które początkowo wyda się zaskakujące, ale efektywne!

Kolejną ważną umiejętnością, jaką musi posiadać monter są zdolności manualne, gdyż wiele prac instalacyjnych związanych jest z posługiwaniem się narzędziami, instalowaniem i uruchamianiem urządzeń. Automatyka na dobre rozgościła się w naszej branży, więc bez umiejętności odczytywania i programowania nie można dzisiaj wyobrazić sobie współczesnego fachowca.

Ze względu na to, że nasza odpowiedzialność łączy się z odpowiedzialnością za zdrowie i bezpieczeństwo klientów osoba wykonująca obowiązki montera powinna zdawać sobie sprawę, że od jej rzetelnej pracy zależy komfort i bezpieczeństwo klientów. To dlatego zawód instalatora należy do zawodów zaufania społecznego.

Hydraulik na co dzień obcuje z różnymi klientami. Poza komunikatywnością powinien wykazać się również cierpliwością, umiejętnością słuchania i doradzania. Zdarza się, że klienci poszukują profesjonalnej porady. Z tego też względu hydraulik powinien umieć nie tylko rozwiązywać problemy, lecz także rozwiewać wątpliwości swoich klientów.

Postać specjalisty branży instalacyjnej to zbiór konkretnych cech osobowości i umiejętności, które decydują o jego profesjonalizmie.

Zarobki

Ile zarobi hydraulik na etacie? Wyjściowym wynagrodzeniem jest 3600 zł brutto, ale nie brakuje osób, które pracują za najniższą pensję. Takie osoby nie mają jednak doświadczenia, czyli wystarczającej wiedzy, by móc pracować samodzielnie. Znacznie więcej zarobią ci hydraulicy, którzy nie będą potrzebować wsparcia osób trzecich – oni mogą liczyć na wynagrodzenie w okolicach 4500 zł.

Osoby zatrudnione na etacie mogą często korzystać z dodatkowych benefitów. Do najpopularniejszych należy udostępnienie pracownikowi przez pracodawcę służbowego telefonu komórkowego i samochodu.

Na wysokie wynagrodzenie mogą liczyć ci instalatorzy, którzy zdecydują się prowadzić działalność gospodarczą.

Jest wiele powodów, by zostać hydraulikiem

Hydraulik to jeden z wysoko cenionych zawodów.

Pewna praca i dobre zarobki od lat stanowią najbardziej charakterystyczne cechy naszej profesji.

Jednak to, co czyni go najbardziej atrakcyjnym to możliwości rozwoju zawodowego poprzez  specjalizacje, o których pisaliśmy wyżej. Nawet po wybraniu tej jedynej, nie będziesz skazany na monotonny tryb pracy. W naszej branży zawsze się coś dzieje – nowe technologie, produkty, rozwiązania.

Powodzenie w walce z kryzysem klimatycznym w dużej mierze zależy od udziału naszej branży, która wie, jak poradzić sobie z wytwarzaniem i magazynowaniem energii. Rola, którą mamy tutaj do odegrania to rola na miarę superbohatera.

A przede wszystkim jest to zawód ponadczasowy, gdyż rozwój cywilizacyjny powoduje ciągłe zmiany technologii. To z kolei wytwarza zapotrzebowanie na usługi instalacyjne.

Wybierz więc dla siebie ZAWÓD MOŻLIWOŚCI!

W kolejnym tekście przeczytasz o tym, co trzeba zrobić, by zostać instalatorem.

Paulina Jurgowiak

Paulina Jurgowiak

Nauczycielka, specjalistka ds. rozwoju zawodowego. W OSFIS odpowiada za koordynację projektów. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wciąż głodna wiedzy – informacje zdobywa na kursach i szkoleniach. Uzupełnia je również na własną rękę: czyta, słucha, pyta i docieka. Działa w sposób zaangażowany i kreatywny. W swej dotychczasowej działalności zawodowej stworzyła autorski program kreatywnego poszukiwania pracy, prowadziła szkolenia rozwijające kompetencje „miękkie”, pracowała przy realizacji projektów EFS. Jest współautorką „Poradnika dla instruktorów praktycznej nauki zawodu montera sieci i instalacji sanitarnych”. Życiowym mottem są słowa Charlesa Bukowskiego: „Jeśli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj”

Zostaw komentarz

Aktualności

Obserwuj nas na Fb

Zapisz się do Newslettera