Instalator. Jak zdobyć zawód możliwości?

Jak zostać monterem?

Najlepszą drogą do zdobycia zawodu jest szkoła branżowa. Po ukończeniu szkoły podstawowej powinieneś rozpocząć naukę w branżowej szkole I stopnia na kierunku montera sieci i instalacji sanitarnych. Przez trwającą 3 lata naukę wnikliwie i dogłębnie zapoznasz się ze wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi pracy hydraulika. Poznasz również praktyczną stronę tego zawodu, gdy rozpoczniesz praktyczną naukę zawodu u wybranego pracodawcy. Pod okiem mistrza będziesz stawiać pierwsze kroki w zawodzie. Początkowo będziesz wykonywać zadania pod nadzorem doświadczonego instruktora, z czasem zyskasz możliwość samodzielnej pracy. Za swoją pracę otrzymasz wynagrodzenie. Tak samo jak każdemu innemu zatrudnionemu pracownikowi w firmie będzie ci przysługiwało prawo do urlopu wypoczynkowego.

Wykorzystaj jak najlepiej czas przeznaczony na praktyczną naukę zawodu, bo to nieoceniona możliwość poznania zawodu od podszewki. Praca na budowie, obcowanie z technologią, praktyczne poznawanie zasad budownictwa, kontakt z klientami to wiedza, którą nie sposób pozyskać z podręczników szkolnych. W myśl zasady, że praktyka czyni mistrza, angażuj się w swoją pracę, korzystaj z wiedzy starszych kolegów pracujących z tobą, pytaj swego instruktora. Umiejętności praktyczne, które nabędziesz podczas praktyk to twój kapitał na przyszłość. To na nim zbudujesz swoją dalszą karierę.

Kończąc edukację w szkole branżowej I stopnia, będziesz musiał zdać egzamin zawodowy (potwierdzający kwalifikacje). Dopiero uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu czyni cię profesjonalistą gotowym do dalszej pracy… lub kontynuowania edukacji.

Ukończenie branżowej szkoły I stopnia nie zamyka ci dalszej drogi do podnoszenia swojego wykształcenia. Możesz teraz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą zawodu i  dodatkowo zdobyć maturę, wybierając naukę w dwuletniej branżowej szkole II stopnia.

Alternatywą dla branżówki jest technikum. Szkoły o profilu technicznym oferują większy wybór kierunków. Obok technika inżynierii sanitarnej do wyboru masz technika chłodnictwa i klimatyzacji, technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej czy technika gazownictwa.

Od montera do inżyniera

Zdobycie zawodu to konieczny fundament, dzięki któremu można zdobywać kolejne stopnie wykształcenia.  Z pewnością jedną z możliwości są studia wyższe na kierunku o specjalności inżynierii sanitarnej. Przed tobą więc 5 lat studiów na politechnice. Przy czym studiowanie dzieli się na studia pierwszego stopnia trwające 3 lata i kończące się zdobyciem tytułu inżyniera, a następnie 2-letnie studia drugiego stopnia zakończone obroną pracy magisterskiej.

Absolwenci inżynierii sanitarnej mają ciekawe perspektywy zawodowe. Mogą podjąć pracę jako kierownik budowy, inspektor nadzoru lub projektant instalacji.

Co musisz wiedzieć o rekrutacji.

W roku 2020 rekrutacja odbywa się na specyficznych warunkach, których przestrzeganie wymusiła na nas pandemia koronawirusa. W dużym stopniu proces rekrutacyjny odbędzie się za pomocą elektronicznego systemu rekrutacji, z minimalną ilością wizyt w szkole.

Krok po kroku wyjaśniamy więc zasady rekrutacji i przypominamy na co zwrócić uwagę.

Aby rozpocząć naukę w branżowej szkole I stopnia na kierunku montera sieci i instalacji sanitarnych musisz przejść 6 poniższych kroków:

Pamiętaj o obowiązujących terminach! Zapoznaj się z harmonogramem rekrutacji Twojej szkoły i śledź pojawiające się informacje.

A kiedy już będę instalatorem… szukać zatrudnienia czy pracować na swój rachunek?

Wiedza teoretyczna to nie wszystko, a praktyki odbywane w czasie nauki to często jeszcze zbyt mało, aby nazwać się fachowcem z prawdziwego zdarzenia. Dlatego osoby, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w swojej dziedzinie powinny poszukać pracy, w której będą mogły uczyć się od biegłych specjalistów.

Po zakorzenieniu się w branży można awansować, a także ubiegać się o stanowiska specjalistyczne czy kierownicze.

Poza zatrudnieniem na etacie istnieje możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej i świadczenia usług dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. To najlepsze rozwiązanie dla osób lubiących niezależność.

O projekcie

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych jest realizatorem projektu edukacyjnego #zawódMożliwości. Coraz bardziej zaczynamy odczuwać, że brakuje nam rąk do pracy, a bez solidnego wsparcia kadrowego nie jesteśmy w stanie sprostać rosnącej liczbie zleceń. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć ogólnopolską akcję zachęcającą młodych do dołączenia do naszej branży.  Bo tutaj czekają na Ciebie pewna praca, dobry zarobek i możliwości.

W ramach projektu #zawódMożliwości współpracujemy także ze szkołami kształcącymi przyszłych instalatorów.  To dla nas bardzo ważne, ponieważ już na etapie edukacji chcemy wspierać młodszych kolegów po fachu.

Paulina Jurgowiak

Paulina Jurgowiak

Nauczycielka, specjalistka ds. rozwoju zawodowego. W OSFIS odpowiada za koordynację projektów. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wciąż głodna wiedzy – informacje zdobywa na kursach i szkoleniach. Uzupełnia je również na własną rękę: czyta, słucha, pyta i docieka. Działa w sposób zaangażowany i kreatywny. W swej dotychczasowej działalności zawodowej stworzyła autorski program kreatywnego poszukiwania pracy, prowadziła szkolenia rozwijające kompetencje „miękkie”, pracowała przy realizacji projektów EFS. Jest współautorką „Poradnika dla instruktorów praktycznej nauki zawodu montera sieci i instalacji sanitarnych”. Życiowym mottem są słowa Charlesa Bukowskiego: „Jeśli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj”

Zostaw komentarz

Aktualności

Obserwuj nas na Fb

Zapisz się do Newslettera