To był rok! PODSUMOWANIE

Dobiega końca rok 2019, tak ważny i intensywny dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Firm Instalacyjnych i Serwisowych. Nadszedł więc czas podsumowań. W poniższym tekście chcemy przypomnieć wam najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia, którymi żyliśmy w mijającym roku.


INSTALATORZY MAJĄ GŁOS

Pierwsza historyczna edycja plebiscytu Polecane Przez Polskich Instalatorów sprawiła, że o prestiżowe statuetki rywalizowało blisko 30 najsilniejszych producentów i marek branży instalacyjno – serwisowej. Niezwykle istotne jest to, że o zwycięstwie decydowali instalatorzy. Przyznany przez profesjonalistów tytuł to wyraz uznania dla tych producentów, którzy wnoszą nie tylko znaczący wkład w rozwój całej branży, ale wspierają i szanują codzienną pracę instalatorów.

Organizacja tak dużej imprezy wymagała od nas sprawnego i przemyślanego działania. Postawiła do pracy cały zespół, odpowiedzialny za promowanie kandydatów, przygotowywanie materiałów prezentujących nominowanych, przeprowadzanie wywiadów i konkursów, zachęcanie do głosowania i przygotowanie uroczystej gali.

Finał PPPI odbył się na Targach Grupy SBS w Strykowie k. Łodzi 25 kwietnia 2019 roku. Z przyjemnością przypominamy zwycięzców poszczególnych kategorii:

  • Produkt Roku – firma KAN z Zespołem Rozdzielaczy Mieszkaniowych
  • Debiut Roku – firma AFRISO z Zestawami hydraulicznymi PrimoBox w szafkach
  • Firma Przyjazna Instalatorom – Grupa SBS
  • Wizerunek i kampania marketingowa – firma AFRISO za kanał YT AfrisoMaToNaYouTube
  • Przedsiębiorcza Hurtownia – AQUA TEAM
  • Nagroda publiczności – Wilo Polska

HYDRAULIK NA SPORTOWO

Letnie miesiące upłynęły z kolei pod znakiem sportowej rywalizacji instalatorów. Na starcie stanęło 50 zawodników, którzy w dwóch kategoriach – rower i bieg – walczyli o pierwsze miejsce na podium. O zwycięstwie decydowała największa liczba przejechanych lub przebiegniętych kilometrów.

Letnia rywalizacja po raz kolejny stała się świetną motywacją do aktywnego spędzania czasu po skończonej pracy. Szybko się okazało, że walka o zwycięstwo będzie zacięta i toczyć się będzie do samego końca.

Korzystając z okazji jeszcze raz serdecznie gratulujemy  nie tylko triumfatorom klasyfikacji generalnej, ale wszystkim uczestnikom, bo to wspólne sportowe święto hydraulików.

Bardzo nas cieszy, że na wręczeniu nagród, 13 września 2019 roku we Wrocławiu, mogliśmy spotkać się z większością zawodników. Musimy również podkreślić, że całe przedsięwzięcie nie miałoby takiego wymiaru, gdyby nie wsparcie sponsorów rywalizacji, za co serdecznie dziękujemy firmie Wilo Polska, Galmet, Kotłospaw, Wolf, Ricom Energy i Themragen.


RAZEM DLA BRANŻY

W lipcu 2019 roku z inicjatywy OSFIS spotkaliśmy się podczas konferencji organizowanej wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych, by  w szerokim gronie przedstawicieli branży instalacyjnej pochylić się nad wyzwaniami czekającymi nas wszystkich w niedalekiej przyszłości, głównie w zakresie edukacji i kwalifikacji zawodowych. Zaproszenie przyjęły firmy BISAN, Gebo, Galmet, Jeremias, Riello, a także przedstawiciele Międzynarodowych Targów Poznańskich, Polskiego Związku Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji ZHI i środowiska inżynierów. Gościem specjalnym  była pani Anna Deran – dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Lipcowe spotkanie miało szczególne znaczenie, ponieważ zapoczątkowało branżowy dialog na temat nowych możliwości kształcenia przyszłych kadr. Wówczas podjęto deklarację o konieczności dalszej współpracy, ponad podziałami, w imię idei #razemdlabranży. Jej efektem jest dziś projekt edukacyjny #zawódMożliwości, do którego przystępują silni, zdeterminowani i wpływowi producenci.


LUDZIE, WIEDZA, ROZWÓJ – 2 lata Stowarzyszenia OSFIS

We wrześniu na walnym zebraniu podsumowaliśmy dwuletnią działalność OSFIS i wyznaczyliśmy cele oraz plany na następną kadencję. Zgodnie ze statutem odbyły się również wybory do zarządu. Po raz drugi przewodzenie Zarządowi powierzono Pawłowi Kaczmarkowi. Pozostałymi członkami Zarządu wybrano Roberta PrzywitowskiegoMacieja Trzmielewskiego i Jacka Piskułę. Skarbnikiem Stowarzyszenia został Artur Mielko. Ustalono również skład Komisji Rewizyjnej, w której zasiedli Rafał Krupiński, Artur Paliwoda i Piotr Felux.

Powołano do działania 4 regionalne Filie Organizacyjne, które odegrają kluczową rolę w realizowanych w najbliższej kadencji projektach.

Dużą część zebrania poświęcono projektowi edukacyjnemu #zawódMożliwości.


#ZAWÓDMOŻLIWOŚCI – PROJEKT EDUKACYJNY

Konsekwentne podążanie za naszą misją, której zasadniczym rysem jest lepsza jakość branży tworzona przez wszystkich jej uczestników – instalatorów, producentów i dystrybucję, doprowadziło nas do przełomowego momentu w dotychczasowej historii OSFIS.

W wyniku zainicjowanego przez nas już wspomnianego dialogu branżowego zrodziła się wspólna inicjatywa całej branży – projekt edukacyjny #zawódMożliwości, a nam powierzono rolę koordynatora i głównego realizatora.

Nie tracąc czasu, zabraliśmy się do wytężonej pracy. Utworzyliśmy fanpage na Facebooku oraz stronę internetową WWW.zawodmozliwosci.pl, by od pierwszych dni komunikować nasze działania szerokiemu gronu odbiorców. Wzięliśmy udział w wydarzeniach edukacyjnych, podczas których prezentowaliśmy projekt oraz zachęcaliśmy młodzież do wyboru #zawoduMożliwości. Spotkać nas było można więc na Nocy Zawodowców czy Festiwalu Zawodów. Dzięki naszym patronom medialnym obecni byliśmy również w branżowych wydawnictwach: Rynku InstalacyjnymWszystko działa oraz Magazynie Grupy SBS.

Niewątpliwie największym osiągnięciem IV kwartału było opracowanie programu dla instalatorów szkolących uczniów i przekazujących im tajniki naszego zawodu. W ramach tego działania powstała grupa na FB dla instruktorów zawodu oraz pierwsza publikacja – Poradnik dla instruktorów praktycznej nauki zawodu montera sieci i instalacji sanitarnych. Ale to jeszcze nie koniec, ponieważ w planach mamy wiele innych działań wspierających instruktorów w różnych obszarach pracy z uczniem i szkołą.

Do projektu w roli współorganizatora przystąpiły firmy BISAN, Gebo, Galmet, Wolf, Odlewnia Zawiercie i Salus. Liczymy, że w ślad za nimi w działania na rzecz poprawy poziomu edukacji przyszłych specjalistów branży instalacyjno – serwisowej, zaangażują się sukcesywnie kolejne marki.


NOWE HORYZONTY WSPÓŁPRACY

Dla rozwoju organizacji, a także samych idei ogromne znaczenie mają współpraca i partnerstwo. Tylko działając wspólnie, można osiągnąć więcej i w znacznie krótszym czasie. Dlatego od samego początku naszej działalności zapraszamy do współdziałania różnorodne organizacje, środowiska czy stowarzyszenia.

Również mijający rok przyniósł nowe możliwości współpracy pozwalające obiecująco myśleć o przyszłości i rozwoju naszego Stowarzyszenia. Podejmując współpracę z Grupą MTP, zostaliśmy oficjalnym partnerem Targów Instalacje 2020. Zaangażowanie w projekt #zawódMożliwości zaprowadziło nas do wspólnego stołu rozmów z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji. Pierwszą wspólną inicjatywą może być przygotowanie eksperta branżowego na zawody EuroSkills 2020.

W ostatnich dniach grudnia podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Pile. Dzięki niemu możemy liczyć na wsparcie w działaniach  promujących zawód instalatora wśród młodzieży.


ZAKOŃCZENIE MA ZNACZENIE

Zakończenie ma ostatnie słowo, po którym można powiedzieć jedynie: „dziękujemy”.

Za współpracę i wsparcie. Możliwość dalszego rozwoju. Wzajemne zaufanie. I optymistyczne perspektywy na przyszłość.

Paulina Jurgowiak

Paulina Jurgowiak

Nauczycielka, specjalistka ds. rozwoju zawodowego. W OSFIS odpowiada za koordynację projektów. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wciąż głodna wiedzy – informacje zdobywa na kursach i szkoleniach. Uzupełnia je również na własną rękę: czyta, słucha, pyta i docieka. Działa w sposób zaangażowany i kreatywny. W swej dotychczasowej działalności zawodowej stworzyła autorski program kreatywnego poszukiwania pracy, prowadziła szkolenia rozwijające kompetencje „miękkie”, pracowała przy realizacji projektów EFS. Jest współautorką „Poradnika dla instruktorów praktycznej nauki zawodu montera sieci i instalacji sanitarnych”. Życiowym mottem są słowa Charlesa Bukowskiego: „Jeśli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj”

Zostaw komentarz

Aktualności

OSFIS
Paulina Jurgowiak

Instalator. Jak zdobyć zawód możliwości?

Pomysł na dobry zarobek i rozwijającą karierę leży dziś w wyborze takiego zawodu, który zagwarantuje nam pracę. Monter sieci i instalacji sanitarnych popularnie zwany też instalatorem (hydraulikiem) to dziś jeden z najlepiej zarabiających fachowców, którzy nie muszą martwić się o zatrudnienie. Żeby dostać się do zawodu nie trzeba od razu kończyć politechniki.

Czytaj więcej »

Obserwuj nas na Fb

Zapisz się do Newslettera