O wizerunku współczesnego instalatora, prowadzeniu działalności i wyborze zawodu możliwości – rozmowa z firmą Twój Instalator

OSFIS: Na początek przedstawcie swoją firmę – powiedzcie, czym się zajmujecie? Jak długo jesteście na rynku? Na jakim terenie działacie?

Twój Instalator: Zajmujemy się wykonywaniem kompleksowych instalacji w domach jednorodzinnych. Oferujemy szeroki wachlarz montażu oraz serwisu instalacji: wodnych, kanalizacyjnych, ogrzewania centralnego i podłogowego, rekuperacji, pomp ciepła, kotłów gazowych, systemów kominowych oraz stacji uzdatniania wody. Specjalizujemy się również w kotłowniach o dużych mocach, na przykład na potrzeby hoteli czy szkół. Pierwsze kroki w zawodzie stawialiśmy już w 2007 roku. Od tego czasu nabraliśmy doświadczenia, pozyskaliśmy też liczne kontakty branżowe. To zadecydowało o założeniu własnej firmy w 2013 roku. Z racji tego, że nasza siedziba znajduje się w Szczecinie, działamy głównie na obszarze województwa zachodniopomorskiego, choć zdarzają się nam również realizacje w bardziej odległych rejonach.

OSFIS: Skąd pomysł na właśnie taką nazwę? To chwyt marketingowy czy może bardziej łączyć się ma z misją firmy?

Twój Instalator: Nazwa jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, czyli na firmy wyspecjalizowane w konkretnej branży. Naszą misją jest stworzenie jak najlepszych relacji z inwestorami i bycie dla nich prawdziwymi specjalistami w swojej dziedzinie, zapewniającymi kompletną usługę – od projektowania, przez montaż, po serwis przez cały okres eksploatacji instalacji. Staramy się być nie tylko wykonawcami, ale zapewniać pełne wparcie na czas realizacji projektu. Chcemy być bliżej ludzi, stąd „Twój instalator”.

Praktyki #ZawódMożliwości

OSFIS: Jak wspominacie swoją naukę w szkole branżowej? Dlaczego taki kierunek ? 

Twój Instalator: Obaj uczyliśmy się w Zespole Szkół Budowlanych nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Szczecinie. Wierzyliśmy, że wybór takiego zawodu da nam lepszy start na rynku pracy i umożliwi godne utrzymanie. Nasze najbliższe otoczenie nie do końca rozumiało ten wybór, ale po latach, patrząc na nasz rozwój, zgodnie przyznają, że hydraulika to był bardzo dobry pomysł.

OSFIS: Gdzie zdobywaliście cenne doświadczenie zawodowe? Czy od razu to była własna działalność?

Twój Instalator: Początki pracy zawodowej zawsze wiążą się z nauką u osób z większym doświadczeniem i zapleczem sprzętowo-logistycznym. W naszym wypadku właśnie tak to wyglądało. Po zakończonej edukacji w szkole branżowej pierwsze lata minęły nam głównie na pracy w mniejszych firmach instalacyjnych, podczas której szlifowaliśmy nabyte umiejętności i uczyliśmy się rozwiązywać nieoczekiwane problemy. Dopiero po osiągnięciu odpowiedniego poziomu wiedzy i doświadczenia zdecydowaliśmy się na otwarcie własnej działalności.

Partnerska współpraca to strzał w 10.

OSFIS: Tworzycie wspólnie sprawnie prosperującą firmę – w Waszym przypadku partnerska współpraca to strzał w 10, łamiecie zły stereotyp spółki. Czy macie jakiś podział zadań w pracy?

Twój Instalator: Kluczem do sukcesu naszej pomyślnej współpracy jest wyraźny podział obowiązków. Marcin jest odpowiedzialny za montaż oraz serwis instalacji. Piotr natomiast skupił się na marketingu, a w szczególności na bezpośrednim kontakcie z inwestorami w kwestii oferowania usług. Dzięki tak wypracowanej i sprawdzonej strukturze nasze działania są profesjonalne i pozwalają osiągać zakładane rezultaty.

OSFIS: Macie świetny wizerunek, oznakowanie, strój, narzędzia – jak to robicie ? Czy to pomaga zdobywać klientów ?

Twój Instalator: Wciąż jesteśmy na etapie budowania marki „ Twój Instalator”, ale od samego początku kładliśmy bardzo duży nacisk na to, aby kojarzyć się z wykwalifikowanym, profesjonalnym i schludnym instalatorem pracującym na wysokiej klasy narzędziach. Chcemy pracować w jak najbardziej komfortowych warunkach, zapewniając tym samym wysokiej jakości usługę i muszę przyznać, że jest to zauważalne przez naszych inwestorów. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że najlepszą reklamą jest wykonana przez nas praca, a nasz wizerunek powinien być tylko jej dopełnieniem, jednak jest to dla nas bardzo ważne, aby oba te aspekty stały na najwyższym możliwym poziomie.

OSFIS: Jakie napotkaliście trudności, problemy związane z rozwojem firmy? Czy warto robić wszystko czy lepiej się specjalizować?

Twój Instalator: Nie napotykamy, jak dotąd, większych problemów dotyczących prowadzenia firmy i jej rozwoju. W naszym przypadku wyspecjalizowanie się w określonej dziedzinie było zupełnie naturalnym procesem, ponieważ przez wiele lat zajmowaliśmy się w zdecydowanej większości instalacjami sanitarnymi oraz grzewczymi. Myślę, że skupienie się na konkretnej działalności jest naszym wielkim atutem gwarantującym doświadczenie i pełną fachowość.

OSFIS: Najciekawsza realizacja?

Twój Instalator: Z całą pewnością najciekawszą realizacją był montaż gruntowej pompy ciepła wraz z kompletną instalacją ogrzewania podłogowego w Pałacu w Siemczynie. Ten osiemnastowieczny obiekt był siedzibą jednej z największych arystokratycznych rodzin pomorskich. Inwestor zrewitalizował pałac i zamienił go w trzygwiazdkowy kompleks hotelowy.

OSFIS: Czy moglibyście polecić młodym osobom ten zawód spośród innych zawodów pokrewnych w branży budowlanej jako atrakcyjną ścieżkę kariery? Jeśli tak to dlaczego?  Twój Instalator: Wszystkim młodym polecamy przede wszystkim wybranie własnej drogi zawodowej w oparciu o swoje umiejętności i zainteresowania. Praca powinna dawać satysfakcję i zachęcać do dalszego rozwoju. To wszystko powinno przychodzić zupełnie naturalnie i nie powinno być dyktowane aktualnymi warunkami rynku. Krótko mówiąc, młodzi powinni zacząć robić to, co lubią i to, co ich interesuje. Nie da się jednak ukryć, że branża instalacyjna jest jedną z tych najbardziej rozwojowych jeżeli chodzi o najbliższą przyszłość.

OSFIS: Jakie macie dla nich rady ? Może wskazówki ? Może spróbujmy 3 najważniejsze.

Twój Instalator: Najważniejsze to nauczyć się być cierpliwym. Spokojna, rzeczowa analiza pozwala skutecznie rozwiązywać problemy i wyciągać wnioski. Warto również jasno precyzować wszystkie cele, które chce się osiągnąć i sukcesywnie do nich dążyć, nawet jeśli ma to zająć kilka lat. Nie należy też zapominać o doborze właściwych ludzi – otaczanie się uczciwymi współpracownikami i firmami, na których warto polegać, wniesie bezpośrednie korzyści do życia zawodowego i ułatwi codzienne funkcjonowanie.

OSFIS: Użyczyliście na potrzeby projektu „zawód możliwości” swojego wizerunku, za co Wam dziękujemy, jesteście członkami stowarzyszenia OSFIS, opłacacie składki, dajecie wiele od siebie. Niektóre firmy zupełnie się nie angażują. Skąd bierze się ta znieczulica i dlaczego Wy się angażujecie? 

Twój Instalator: Mamy nadzieję, że nasze zaangażowanie w takie projekty przyciągnie młode osoby zainteresowane naszą branżą. W dużej mierze robimy to z pasji, ale przede wszystkim z wiary w to, że lepsza jakość samej branży tworzona przez wszystkich jej uczestników – instalatorów, producentów i dystrybucję – jest możliwa. Do tego jednak potrzebne są wspólne działania.

OSFIS: Jakie macie cele w najbliższym czasie?

Twój Instalator: Jesteśmy w trakcie otwierania salonu instalacyjnego w centrum Szczecina, w którym będziemy zapewniać naszym klientom kompleksową obsługę przygotowania projektu, wyceny i omówienia wszystkich szczegółów. Nasi przyszli inwestorzy będą mogli dokładnie obejrzeć urządzenia, które im proponujemy. Dzięki wieloletnim kontaktom chcielibyśmy jednocześnie zapewnić różnego rodzaju pomoc zaprzyjaźnionym instalatorom, na przykład w doborze urządzeń, ale też w przygotowaniu projektów czy dokumentów do wszelkich dotacji. Czujemy się w tym pewnie, dlatego chcielibyśmy otworzyć się również na tę część branży. Jesteśmy przekonani, że otwarcie punktu stacjonarnego w takiej formie będzie swoistym kamieniem milowym w rozwoju naszej działalności.

Dziękujemy za rozmowę.

Paulina Jurgowiak

Paulina Jurgowiak

Nauczycielka, specjalistka ds. rozwoju zawodowego. W OSFIS odpowiada za koordynację projektów. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wciąż głodna wiedzy – informacje zdobywa na kursach i szkoleniach. Uzupełnia je również na własną rękę: czyta, słucha, pyta i docieka. Działa w sposób zaangażowany i kreatywny. W swej dotychczasowej działalności zawodowej stworzyła autorski program kreatywnego poszukiwania pracy, prowadziła szkolenia rozwijające kompetencje „miękkie”, pracowała przy realizacji projektów EFS. Jest współautorką „Poradnika dla instruktorów praktycznej nauki zawodu montera sieci i instalacji sanitarnych”. Życiowym mottem są słowa Charlesa Bukowskiego: „Jeśli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj”

Zostaw komentarz

Aktualności

Obserwuj nas na Fb

Zapisz się do Newslettera