Instalator - jeden zawód - wiele możliwości

Informacje dla ucznia
Strona główna

WYBIERZ ZAWÓD INSTALATORA
ZDOBĄDŹ DOBRĄ PRACĘ I ZOSTAŃ SUPERBOHATEREM

Z projektem #zawódMożliwości pokażemy Ci, jak wiele oferuje zawód instalatora. Z nami nie musisz martwić się o swoją zawodową przyszłość.

POZNAJ ZAWÓD I JEGO SPECJALIZACJE

Zawód Instalatora branży grzewczej i sanitarnej to jeden z najszybciej  rozwijających się zawodów. Związane jest to z zaawansowaną technologią oraz ogromnymi wyzwaniami, jakie niesie za sobą konieczność ochrony naszej planety.

Nasz zawód należy do grupy zawodów budowlanych.

SPRAWDŹ, JAKIE UMIEJĘTNOŚCI MUSISZ POSIADAĆ?

ZMYSŁ TECHNICZNY

Musisz umieć liczyć, odczytywać dane i projekty.

KREATYWNOŚĆ

Nieszablonowe myślenie pokonuje niestandardowe wyzwania.

ZDOLNOŚCI MANUALNE

Będziesz posługiwać się różnymi narzędziami i urządzeniami.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Zdrowie i bezpieczeństwo klientów leży w naszych rękach .

GOTOWOŚĆ DO CIĄGŁEGO ROZWOJU

Musisz umieć wykorzystywać nowe technologie.

WSPÓŁPRACA

Będziesz pracować w zespole, a także budować relacje z klientami.

ZOBACZ W CZYM MOŻESZ BYĆ DOBRY?

  1. Jako instalator systemów grzewczych i sanitarnych będziesz specjalistą od zapewniania komfortu cieplnego oraz wykorzystania ciepła zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i budownictwie przemysłowym.
  2. Jako instalator OZE będziesz pracować z systemami takimi jak pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy biogazownie pozwalającymi na budowanie autonomicznych budynków, które same potrafią zaopatrzyć się w wodę, energię i ogrzewanie.
  3. Jako instalator wentylacji i klimatyzacji zadbasz o jakość powietrza w pomieszczeniach poprzez instalowanie systemów wentylacji i klimatyzacji.
  4. Jako serwisant urządzeń będziesz odpowiedzialny za utrzymanie instalacji w dobrym stanie i jej prawidłowe funkcjonowanie.
  5. Jako projektant / inżynier może zostać kierownikiem budowy, inspektorem nadzoru lub projektantem instalacji.
  6. Jako handlowiec będziesz zajmować się fachowym doradztwem i doborem produktów i rozwiązań z zakresu ogrzewania, klimatyzacji oraz wentylacji.

Niezależnie, na którą specjalizację się zdecydujesz, twoją codziennością będzie obcowanie z najnowszymi technologiami będącymi podstawą funkcjonowania systemów ogrzewania, wytwarzania energii czy dostarczania ciepłej wody.

Będziesz wykorzystywać także w swojej pracy wiele specjalistycznych narzędzi, programów i aplikacji.

Nawet po wybraniu tej jedynej specjalizacji, nie będziesz skazany na monotonny tryb pracy. W naszej branży zawsze się coś dzieje – nowe technologie, produkty, rozwiązania.

JAK ZOSTAĆ INSTALATOREM?

Najlepszą drogą do zdobycia zawodu jest szkoła branżowa. Po ukończeniu szkoły podstawowej powinieneś rozpocząć naukę w branżowej szkole I stopnia na kierunku montera sieci i instalacji sanitarnych. Przez trwającą 3 lata naukę wnikliwie i dogłębnie zapoznasz się ze wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi pracy hydraulika. Poznasz również praktyczną stronę tego zawodu, gdy rozpoczniesz praktyczną naukę zawodu u wybranego pracodawcy. Pod okiem mistrza będziesz stawiać pierwsze kroki w zawodzie. Początkowo będziesz wykonywać zadania pod nadzorem doświadczonego instruktora, z czasem zyskasz możliwość samodzielnej pracy. Za swoją pracę otrzymasz wynagrodzenie. Tak samo jak każdemu innemu zatrudnionemu pracownikowi w firmie będzie ci przysługiwało prawo do urlopu wypoczynkowego.

Kształcenie zawodowe = praktyczna nauka zawodu = lepszy start na rynku pracy

Wykorzystaj jak najlepiej czas przeznaczony na praktyczną naukę zawodu, bo to nieoceniona możliwość poznania zawodu od podszewki. Praca na budowie, obcowanie z technologią, praktyczne poznawanie zasad budownictwa, kontakt z klientami to wiedza, którą nie sposób pozyskać z podręczników szkolnych.

Możesz też wybrać naukę w technikum, decydując się już na konkretny kierunek w branży.

Kierunki nauki w technikum:

– Technik gazownictwa
– Technik urządzeń sanitarnych
– Technik OZE
– Technik chłodnictwa i klimatyzacji
– Technik inżynierii sanitarnej

A KIEDY SKOŃCZĘ SZKOŁĘ...

Zostać instalatorem to jedno, ale dobrze pokierować karierą - drugie. Dlatego zastanów się, co tak naprawdę chcesz robić? Istnieje kilka wariantów. Wiele osób zadowoli się po prostu dobrym zatrudnieniem w firmie wykonawczej lub serwisowej. Jednak jeżeli myślisz o własnym biznesie, postaraj się o większą kreatywność. Przede wszystkim postaw na rozwój i nie zapominaj o najważniejszej zasadzie - fachowiec musi jak najwięcej pracować, aby zamieniać potencjał w konkretne efekty.

NA JAKIE ZAROBKI MOŻESZ LICZYĆ?

Na pewno jesteś ciekawy, ile będziesz zarabiać?


Nie wszyscy hydraulicy zatrudnieni na tym samym stanowisku zarabiają tyle samo. Wynagrodzenie zależy od takich czynników jak:

  • Staż pracy
  • Wykształcenie
  • Wielkość firmy
  • Województwo

O PROJEKCIE

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Firm Instalacyjnych i Serwisowych jest realizatorem projektu edukacyjnego #zawódMożliwości. Coraz bardziej zaczynamy odczuwać, że brakuje nam rąk do pracy, a bez solidnego wsparcia kadrowego nie jesteśmy w stanie sprostać rosnącej liczbie zleceń. Dlatego postanowiliśmy rozpocząć ogólnopolską akcję zachęcającą młodych do dołączenia do naszej branży. Bo tutaj czekają na Ciebie pewna praca, dobry zarobek i możliwości.

W ramach projektu #zawódMożliwości współpracujemy także ze szkołami kształcącymi przyszłych instalatorów.  To dla nas bardzo ważne, ponieważ już na etapie edukacji chcemy wspierać młodszych kolegów po fachu.

NAPISZ DO NAS LUB ZADZWOŃ

Jeśli masz pytania dotyczące zawodu lub wyboru szkoły, skontaktuj się z nami
tel. 602 459 886
tel. 697 875 213

Wspierają nas: