ENEX 2020 i VIII Kongres PORT PC. Wyjechaliśmy bez odpowiedzi

VIII kongres PORT PC to prawdopodobnie największe tego typu wydarzenie w Europie. To co warto zauważyć to to, że wydarzenie skupiło znaczne grono osób zajmujących się tematyką OZE. Prócz znamienitych prelegentów i ważnych tematów, jakie wybrzmiały ze sceny, to spotkania w przerwach i kuluarach stanowiły wartość dodaną całego wydarzenia.

Także i my spotkaliśmy członków OSFIS, z którymi mogliśmy porozmawiać i często poznać się twarzą w twarz po raz pierwszy. Mieliśmy okazję porozmawiać z wieloma producentami i przyjaciółmi z branży. Owocem spotkania było także możliwość wymiany poglądów i zapowiedź współpracy naszej organizacji oraz SPIUG czyli Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

Optymistyczne nastroje

Tematyka samego kongresu oscylowała wokół wyzwań sektora energetycznego i ważnej roli jaką prócz niezbędnych regulacji prawnych odgrywa i odgrywać będzie branża instalacyjna. Charakter i ton wydarzenia przebiegał raczej w euforycznym nastroju obserwowanych i przewidywanych wzrostów sprzedaży pomp ciepła i instalacji fotowoltaicznych. Nie sposób jednak postrzegać tego inaczej, zważywszy że kongres organizowany jest głównie przez producentów tychże urządzeń.

Pamiętajmy jednak: same wzrosty sprzedaży generują dość złożone problemy powiązane z kwestią właściwego montażu, serwisu i dalszej obsługi eksploatacyjnej. Branża „szuka” a raczej zastanawia się, jakich potrzebujemy rozwiązań, by odpowiedzieć na wzrastający popyt na tego typu technologię w kontekście montażu i obsługi ludności. Na pewno nie może odbywać się to kosztem firm instalacyjnych ( np. przerzucaniem odpowiedzialności gwarancji na wykonawców, finansowaniem szkoleń, kosztem podkupowanych pracowników itd.)

I łyżka dziegciu w beczce miodu

Dla nas jako firm instalacyjnych informacja o wzrostach sprzedaży pomp ciepła i instalacji PV rzędu kilkudziesięciu procent rocznie i perspektywy dynamicznego rozwoju tego sektora przez następne 30 lat powinna być jasną wskazówką, w czym należy się szkolić i jak dostosować firmę.  Jednak czy to firma instalacyjna czy producent, wszyscy stajemy przed tym samym problemem. Do naszego zawodu zgłasza się zbyt mała ilość młodych ludzi, którzy nie postrzegają tej branży jako intratnej i rozwojowej ścieżki kariery.

Niestety w znacznej przewadze producenci nie wspierają systemowo szkolnictwa zawodowego, a same firmy wykonawcze rzadko  doceniają możliwości kształcenia własnych kadr z wykorzystaniem systemu edukacji. Mamy jako branża wiele lekcji do odrobienia.

Dlatego wyjechaliśmy bez odpowiedzi. VIII Kongres Port PC i Targi  ENEX 2020 nie odpowiedziały na to zagadnienie. Nie podjęto tej tematyki odnosząc się do problemu jedynie w sposób ogólnikowy: „Potrzebujemy więcej instalatorów”,  „trzeba zrobić szkolenia”.

Tylko razem możemy więcej! Zapraszamy do współpracy

Tymczasem w branży potrzebna jest wspólna i systemowa współpraca biznesu i szkolnictwa zawodowego. Przyniesie to natychmiastowe efekty i będzie realnym wsparciem firm wykonawczych w budowaniu dobrze wyszkolonych nowych kadr. Mamy nadzieję, że poznane osoby jak i zainicjowane następne spotkania doprowadzą do współpracy i zainteresowania naszym działaniem w projekcie  Zawód Możliwości.

Paulina Jurgowiak

Paulina Jurgowiak

Nauczycielka, specjalistka ds. rozwoju zawodowego. W OSFIS odpowiada za koordynację projektów. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wciąż głodna wiedzy – informacje zdobywa na kursach i szkoleniach. Uzupełnia je również na własną rękę: czyta, słucha, pyta i docieka. Działa w sposób zaangażowany i kreatywny. W swej dotychczasowej działalności zawodowej stworzyła autorski program kreatywnego poszukiwania pracy, prowadziła szkolenia rozwijające kompetencje „miękkie”, pracowała przy realizacji projektów EFS. Jest współautorką „Poradnika dla instruktorów praktycznej nauki zawodu montera sieci i instalacji sanitarnych”. Życiowym mottem są słowa Charlesa Bukowskiego: „Jeśli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj”

Zostaw komentarz

Aktualności

Obserwuj nas na Fb

Zapisz się do Newslettera