Polski Dzień Hydraulika 2021

Światowy Dzień Hydraulika na świecie

Dzień ten został ustanowiony przez Światową Radę Hydrauliki (World Plumbing Council – https://www.worldplumbing.org/)

Ma on na celu podniesienie świadomości na temat ważnej roli, jaką w naszym społeczeństwie odgrywa instalacja wodno-kanalizacyjna.

Bierzemy wiele rzeczy za pewnik, takich jak czysta woda pitna, spłukiwanie toalet i prysznice. Wiele krajów rozwijających się ma uproszczone lub nieistniejące instalacje wodno-kanalizacyjne.

Ponad miliard ludzi nie ma dostępu do bezpiecznych dostaw wody, urządzeń sanitarnych, a miliony umierają każdego roku z powodu chorób związanych z wodą.

Światowy Dzień Hydrauliki to sposób na podkreślenie ważnej roli przemysłu wodno-kanalizacyjnego. Każdego roku na całym świecie tego dnia organizowane są wydarzenia, konkursy, seminaria i wiele innych działań.

Przedstawiciele całej branży spotykają się, aby dzielić się wiedzą i znaleźć możliwość współpracy.

11 marca – co działo się w Polsce?

11 marca 2021 roku punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęliśmy świętowanie Polskiego Dnia Hydraulika. Do współorganizacji wydarzenia zaprosiliśmy dwie zaprzyjaźnione organizacje branżowe – Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła oraz Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych.

Wszystkich zgromadzonych przed ekranami monitorów, telewizorów i smartfonów powitał Paweł Kaczmarek – Prezes Zarządu OSFIS. Następnie zapowiedział program dnia, w kilku słowach zachęcił do składania życzeń instalatorom za pośrednictwem strony Stowarzyszenia oraz do wzięcia udziału w foto challenge’u, w którym do wygrania są atrakcyjnego nagrody.

Wzorem innych krajów obchodzących również to branżowe święto, chcieliśmy

  • Zastanowić się  nad rozwojem branży służącym bezpieczeństwu klimatycznemu i energetycznemu planety
  • Okazać wzajemną wdzięczność za umiejętności i pracę profesjonalistów branży instalacyjnej

Tematykę tę mogliśmy podjąć w Rozmowach z Instalatorami, które znalazły się w punkcie pierwszym programu wydarzenia. W rozmowach udział wzięli nasi koledzy – członkowie OSFIS. Poza przynależnością do Stowarzyszenia oraz wykonywanym zawodem sporo ich różni… gdyż każdy z nich prowadzi inny model firmy, specjalizuje się w określonych inwestycjach, ma własną wizję przyszłego rozwoju firmy.

O swoich zawodowych zmaganiach opowiedzieli Oskar Kucharzewski (OKRA GRUPP), działający na terenie Częstochowy, Piotr Murawski wraz z Marcinem Starostą (Twój Instalator) prowadzący działalność w Szczecinie, Rafał Krupiński (Pan Hydraulik Rafał Krupiński) prowadzący firmę w Łodzi, Artur Paliwoda (FU SIMICO) – serwisant działający w Jarosławiu oraz Jarek Bogacz (FHU JARO) – prowadzący działalność w okolicach Krakowa.

W samo południe powróciliśmy z relacją, tym razem skupiając się na przedstawieniu profesji instalatora jako zawodu dającego możliwości rozwoju, dobrego zarobku i gwarantowanej pracy. Staraliśmy się poszerzyć perspektywę także o takie zagadnienia, jak marketing dla firm instalacyjnych, współpraca z producentami czy stosunek do konkurencji. Wreszcie, sami instalatorzy mogli zabrać głos na swój własny temat, odnosząc się do powszechnie znanego stereotypu hydraulika. Jak słusznie zauważył Oskar Kucharzewski – dużo zależy od nas samych.

Dopóki sami siebie będziemy traktować jak „roboli” , to do końca świata nimi pozostaniemy. Ja uważam, że jesteśmy instalatorami, jesteśmy serwisantami, jesteśmy osobami, które wykonują bardzo ważne zadania.

Oskar Kucharzewski

Instalatorzy zgodnie stwierdzili, że za każdym razem spotykają się z wdzięcznością klientów za szybki czas reakcji oraz rozwiązanie problemu. Dzięki takiej formie szacunku czują się i są wciąż potrzebni.

W czasie kolejnych minut transmisji docierały do nas życzenia od zaprzyjaźnionych producentów oraz wszystkich, którzy chcieli przesłać swoje dobre słowa. Wreszcie nadeszła chwila, by je zaprezentować. Pewnie udało nam się wszystkich miło zaskoczyć, gdy  nawiązaliśmy do popularnego w ubiegłym wieku programu pt. Koncert życzeń 😊

INSTALATOR 2030, czyli panel dyskusyjny o przyszłości branży

Program panelu dyskusyjnego, w którym udział wzięli Prezes Zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła – Paweł Lachman, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych – Janusz Starościk, Prezes Zarządu OSFIS – Paweł Kaczmarek obejmował kluczowe zagadnienia związane z przyszłością branży na przestrzeni 10 lat. Zaproszenie do  moderowania dyskusją przyjął Waldemar Joniec – redaktor naczelny czasopisma „Rynek Instalacyjny”.

W dyskusji znalazły się trzy podstawowe bloki tematyczne:

  1. Transformacja energetyczna – blok poświęcony zagadnieniom związanym z rozwojem technologii, rosnącym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz wyzwaniami, jakie stoją przed firmami instalacyjnymi i całą branżą. Zdaniem rozmówców najważniejszym trendem, który odmieni oblicze branży, jest wzrost energii elektrycznej pochodzącej z OZE i elektryfikacja ciepłownictwa. Oznacza to, że instalatorzy zaczną montować więcej pomp ciepła i systemów fotowoltaicznych. Cały kierunek rozwoju będzie mocno wspierany przez różnorodne regulacje, dyrektywy i przepisy dotyczące efektywności energetycznej budynków. Według Prezesa Zarządu PORT PC, w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się blisko 100 dokumentów zmieniających dotychczasowe przepisy bądź nakładające nowe zobowiązania, jak choćby obowiązek opodatkowania emisji CO2 w paliwach kopalnych. To, co ważne dla instalatorów, to dodatkowe narzędzia wspierające technologie zielone.
  2. Konkurencyjność rynkowa – blok, w którym zasadniczym pytaniem było, czy firmy instalacyjne powinny zmierzać w kierunku wąskiej specjalizacji, czy też świadczyć kompleksowe usługi? Za modelem firmy wysoko wyspecjalizowanej  opowiedział się Paweł Kaczmarek – prezes Zarządu OSFIS, wykazując szereg korzyści, w postaci: optymalizacji procesów i strategii prowadzenia działalności, większej przewidywalności każdego kolejnego klienta, prowadzenia strategii kosztowej i szukaniu oszczędności, większego wsparcia producenta. Do tej opinii przyłączył się Prezes Zarządu SPIUG, Janusz Starościk, dodając jednak, że specjalizacja musi iść w parze z dobrym przygotowaniem i wysokim poziomem wiedzy instalatorów.

W drugiej części panelu dominował temat również edukacji i możliwości pozyskania nowych instalatorów. Nie od dziś wiadomo, że branża boryka się ze spadkiem liczby osób wykonujących zawód instalatora. Pozytywnym aspektem pozostaje jednak fakt, że młodzi instalatorzy są coraz lepiej przygotowani, szybko przyswajają nową wiedzę i są otwarci na nowe technologie.

3. Współpraca branży – blok służący wzajemnemu zainspirowaniu się w zakresie wspólnych działań, by branża instalacyjna rozwijała się i stawiała czoła wyzwaniom naszych czasów. Dyskutowano więc nad podniesieniem jakości szkoleń dla instalatorów, polityką rabatową, wzbudzającym wiele kontrowersji tematem cen produktów sprzedawanych w Internecie. Nie mogło zabraknąć również głosu w sprawie przyszłości targów branżowych, które w czasach walki z pandemią, nie mogą odbywać się w dotychczasowej formule. Zastanawiano się, czy i jakie zmiany warto wprowadzić, by uatrakcyjnić targowe wydarzenie. Oczekiwania ze strony instalatorów przedstawił Prezes OSFIS, mówiąc, że nowoczesne targi to przede wszystkim możliwość praktycznego, namacalnego wręcz doświadczania, próbowania, testowania produktów. Zaproponował również poszerzenie oferty o szkolenia z kompetencji miękkich, które odgrywają coraz większą rolę w prowadzeniu działalności. Prezes SPIUG zwrócił natomiast uwagę, że święto branży, jakim są targi powinny odbywać się w tradycyjnej formule bezpośredniego spotkania. Mimo rozwoju technologii i możliwości zdalnego połączenia, targi w wersji online pozostaną jedynie substytutem.

W części podsumowującej dyskusję wyraźnie wybrzmiało, by instalatorzy śmiało podążali za transformacją, poszerzali swoją wiedzę, wybierali najnowsze technologie, bo tylko w ten sposób zdołają nadążyć za dokonującymi się zmianami.

Ostatnie słowo należało do prowadzącego panel, który stwierdził, że dobrym zakończeniem tego świątecznego dnia będzie wypite za pomyślność wszystkich piwo 😊

Ostatnia część eventu przeniosła się do zamkniętej strefy, gdzie na Domówce Instalatorskiej dobrze bawiło się kilkadziesiąt osób.

A całemu wydarzeniu towarzyszyła zabawa – foto challenge dla instalatorów, w którym można było zdobyć nagrody ufundowane przez Partnerów Stowarzyszenia.


Jednodniowe wydarzenie skupiło przedstawicieli branży instalacyjno – serwisowej w postaci instalatorów, firm producenckich oraz organizacji branżowych. Była to wyjątkowa okazja do pogłębienia swojej wiedzy na temat funkcjonowania firm wykonawczych oraz poznania najnowszych trendów rozwoju branży. Fantastyczna atmosfera skłaniała do komentowania i dzielenia się wrażeniami przez uczestników wydarzenia.

Podczas przygotowań do wydarzenia wsparciem było zaangażowanie współorganizatorów – Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła i Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, partnerów, którzy ufundowali nagrody dla uczestników foto wyzwania – Galmet, Gebo, BISAN, Schlösser, Ricom Energy, IBO Pompy, Salus Control Polska, Grohe, PURMO, Fernox  i patronów medialnych – Czas na Hydraulika, Wszystko Działa, InstalReporter, Rynek Instalcyjny, e-ciepło.pl

Wszystkim serdecznie dziękujemy za obecność, aktywność i pozytywny odzew. Do zobaczenia za rok! 😊

Paulina Jurgowiak

Paulina Jurgowiak

Nauczycielka, specjalistka ds. rozwoju zawodowego. W OSFIS odpowiada za koordynację projektów. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wciąż głodna wiedzy – informacje zdobywa na kursach i szkoleniach. Uzupełnia je również na własną rękę: czyta, słucha, pyta i docieka. Działa w sposób zaangażowany i kreatywny. W swej dotychczasowej działalności zawodowej stworzyła autorski program kreatywnego poszukiwania pracy, prowadziła szkolenia rozwijające kompetencje „miękkie”, pracowała przy realizacji projektów EFS. Jest współautorką „Poradnika dla instruktorów praktycznej nauki zawodu montera sieci i instalacji sanitarnych”. Życiowym mottem są słowa Charlesa Bukowskiego: „Jeśli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj”

Zostaw komentarz

Aktualności

Obserwuj nas na Fb

Zapisz się do Newslettera