Sterowanie ogrzewaniem z SALUS Controls – ekologia i ekonomia

W ostatnim czasie komfort odczuwany na co dzień nabrał dodatkowego znaczenia. W domach spędzamy długie godziny, już nie tylko w nich odpoczywamy i prowadzimy życie rodzinne. W wielu przypadkach domy stały się miejscem pracy. Jak przystosować wnętrza do swoich potrzeb, zależnych od stylu życia? Podpowiadamy: wykorzystując automatykę sterującą.

Automatyka sterująca

Automatyka budynkowa oraz inteligentny system SALUS Smart Home to rozwiązania, które pomogą zoptymalizować pracę sprzętów domowych. Przede wszystkim dzięki odpowiednio zaprogramowanym scenariuszom pracy (reguły OneTouch[SC1] ), regulatory temperatury, smart plugi czy inteligentne przekaźniki[SC2]  mogą sterować nie tylko ogrzewaniem indywidualnie w każdym pomieszczeniu, ale też oświetleniem i urządzeniami elektrycznymi typu ON/OFF.

Ponadto bezpłatna aplikacja internetowa SALUS Smart Home umożliwia sterowanie domem online i rejestruje zużycie energii przez urządzenia pracujące w domu, wskazując największe źródła jej pochłanialności. Historia poboru pozwala zawsze trzymać rękę na pulsie. W aplikacji SALUS Smart Home skorygujemy także wartości grzewcze lub wyłączymy sprzęt, choćbyśmy przebywali setki kilometrów od niego.


Sterowanie instalacją CO przez Internet ma szerokie zastosowanie. Regulowanie tą metodą parametrów grzewczych sprawdza się nie tylko w domach jednorodzinnych i wynajmowanych lokalach, ale również – z uwagi na możliwość sterowania kilkoma systemami jednocześnie – w hotelach oraz innych obiektach zakwaterowania. „Serce” systemu sterowania – bramka internetowa UGE600 [SC1] – obsługuje jednocześnie wiele pomieszczeń i regulatorów (z jedną bramką można sparować nawet do 100 urządzeń).


 


Dlaczego warto sterować ogrzewaniem?

– oszczędzamy paliwo grzewcze i pieniądze; sterowanie temperaturą = sterowanie opłatami

– dbamy o środowisko naturalne; mniejsza emisja produktów spalania do atmosfery

– zyskujemy optymalną temperaturę wnętrz; unikamy przegrzania i wyziębienia domu

– dostosowujemy temperaturę do funkcji pomieszczeń i stylu życia mieszkańców

– osiągamy komfort cieplny sprzyjający lepszemu samopoczuciu

Sterowanie ogrzewaniem a WT 2021

Z uwagi na rozwój technologii i budownictwa, Ministerstwo Infrastruktury wprowadza co kilka lat aktualizację wytycznych dopuszczających budynki do użytku pod kątem jak najniższych strat energii (standardy związane z izolacyjnością cieplną i oszczędnością energii). Na początku roku 2021 weszła w życie kolejna aktualizacja, która zaostrza wartości współczynników przenikania ciepła (UP) i zapotrzebowania na energię początkową nieodnawialną (EP).

Jak to wpływa na wybór urządzenia grzewczego?

Do obniżenia wskaźnika EP przyczyniają się odnawialne źródła energii. Popularność zyskają pompy ciepła, które umożliwiają duży udział energii odnawialnej w bilansie energetycznym budynku. Wymogi techniczne zawarte w WT 2021 skupiają się na źródłach ciepła odnawialnych i ekologicznych, a więc ogromnego znaczenia nabierają niskotemperaturowe instalacje grzewcze oraz automatyka sterująca.

Warto wiedzieć, że pompy ciepła najlepszą sprawność i funkcjonalność osiągają w systemach niskotemperaturowych (ogrzewanie podłogowe). Z kolei ogrzewanie podłogowe wymaga właściwego sterowania. Nie wspominając o tym, że zamontowanie w każdym pomieszczeniu regulatorów dostosowuje temperaturę do potrzeb użytkownika, ograniczając nieekonomiczne stany przesterowania.

Firma SALUS Controls posiada w swojej ofercie nowoczesne produkty służące do sterowania ogrzewaniem podłogowym – przewodowo, bezprzewodowo, przez Internet. Oszczędności, ekologia i zwiększony komfort cieplny to główne korzyści wynikające z zastosowania naszych urządzeń.

Więcej informacji: https://salus-controls.pl[SC1] /


Źródło: SALUS Controls Polska

 

Paulina Jurgowiak

Paulina Jurgowiak

Nauczycielka, specjalistka ds. rozwoju zawodowego. W OSFIS odpowiada za koordynację projektów. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wciąż głodna wiedzy – informacje zdobywa na kursach i szkoleniach. Uzupełnia je również na własną rękę: czyta, słucha, pyta i docieka. Działa w sposób zaangażowany i kreatywny. W swej dotychczasowej działalności zawodowej stworzyła autorski program kreatywnego poszukiwania pracy, prowadziła szkolenia rozwijające kompetencje „miękkie”, pracowała przy realizacji projektów EFS. Jest współautorką „Poradnika dla instruktorów praktycznej nauki zawodu montera sieci i instalacji sanitarnych”. Życiowym mottem są słowa Charlesa Bukowskiego: „Jeśli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj”

Zostaw komentarz

Aktualności

Obserwuj nas na Fb

Zapisz się do Newslettera